Půst začíná Popeleční středou, zvanou též Černá, Škaredá (neplést se středou v pašijovém předvelikonočním týdnu) a trvá šest týdnů. Pro milovníky detoxů a odhlehčovacích diet nastává to pravé období.
Půst však nespočíval jen ve stravovacích pravidlech, ale znamenal také omezení nočních zábav, svateb nebo milostných nočních schůzek. Smyslem je umět si něco odříci (sebezapření). Krom vyloučení masa a alkoholu nebo i mléčných výrobků nebyla pravidla nijak přesněji daná a během let se různě měnila.
Půst se týká jen dospělých od 16 do 60 let, výjimku mají i nemocní a těžce pracující, někde se také praktikuje jen ve všední dny. Pro věřící je však nejdůležitější přísnější půst na Popeleční středu a Velký pátek.
Na Popeleční středu na jídelníčku byly většinou kaše, luštěniny, kysané zelí, moučná jídla, vejce, ryby, bylinkové čaje.
Po kostele se chodilo na skleničku „spláchnout popelec“, aby byla dobrá úroda nebo se nepřemnožili komáři.
Byly zakázány tyto práce: šití, předení, draní, praní, štípání dříví, a to aby slepice nesly, krávy nekulhaly, blechy nekousaly, prsty se nepodebíraly, prádlo nebylo celý rok špinavé a podobně.
Dnes nám, převážně nevěřícím, krom připomínky dávných tradic jarní odlehčení jídelníčku pomůže ke zdravějšímu stravování: méně smažit, méně uzenin, méně cukru a více zeleniny, ovoce, luštěnin, zakysaných mléčných výrobků a rozmanitých obilovin.
Postní polévky v měšťanských domácnostech se vařily z vody místo z vývaru, který se nahrazoval třeba i odvarem z hrachu, a vylepšovaly se máslem. Přidávala se do nich zelenina, luštěniny, chleba, brambory, sušené houby a bylinky. Zahušťovaly se žloutky se smetanou, kapáním, svítkem a nudličkami. Ani sádlo nebylo tabu. Klasikou je tak třeba bramboračka, zelňačka, kulajda, kyselo, čočková a hrachová.
Nechyběly pokrmy z ryb i raků. Vše spíše jednodušší, vařené a dušené.
Smažené pokrmy se jedly jen jako náhrada masa – třeba tvarohové kobližky, co smaženou rybu nahradí od Rettigové. Z dalších mých receptů již uveřejněných vyhovuje i hubník, zelníky, bác, dalšími tipy jsou třeba bramborové šišky, plněná dýně s fazolemi nebo zapečená makrela s bramborami.
Hodlám se tomu danému koloběhu trochu přizpůsobit, i když bych už nemusela, a ani to striktně nedokážu, ale nějaké postní recepty ještě do Velikonoc jistě přidám.
Nejnovější komentáře