Ať už jim budete říkat kiš, pizza nebo jen slaný koláč, jde o jednoduché jídlo vhodné i do horka – bez nutnosti stát u plotny, péci se už může sám. Dají se na něj využít i rozmanité zbytky a vytvořit pokaždé nové kombinace. I těsta mohou být různá.
Pizzu moc často nedělám, protože ta je dobrá akorát do vychladnutí, pak už nestojí za nic, a to mi nevyhovuje provozně. Nejlepší a zároveň dosti jednoduchý recept mám odsud, netřeba přepisovat. Mouka, voda, droždí a je to. Tedy ještě sůl a olej, kyne přes noc i déle. I recept na skutečné sugo na stránce je, používám rajčata z konzervy a kus mrkve, cibuli a koření. Může být doma do zásoby. Pak je jednoduché pizzu sestavit, obložit, a na vyšší teplotu rychle upéci. Ale jíst hned. Proto používám i domácí listové těsto, jogurtová těsta nemám moc v lásce.
Quiche (kiš) může být z křehkého těsta (na kulatou formu 250-300 g hladké mouky, 100-120 g másla, 2 lžíce vody, sůl, nehníst moc dlouho) nebo i z tvarohového (300 g mouky, 1 tvaroh, 250 g tuku, sůl – vyjde na 2 koláče). Na těsto vždy dávám slaninu nebo šunku nebo po vrstvě od každého, neb plátky, co se prodávají, bývají dosti slabé. Pak nějakou zeleninu, sýry, a nakonec zalít kelímkem zakysanky nebo šlehačky s rozšlehanými dvěma vejci. Dávám špenát, cherry rajčata – půlky řeznou stranou nahoru, papriky, chřest, pórek, cukety, lilky, žampiony. syrečky, nivu, kousky lososa, tuňáka z konzervy. V chladnějším ročním období dávám i naložené zelí, klobásu či uzené.
Oblíbený je i cibulový kiš. Na náplň se nejprve spaří 3/4 kg cibule na kroužky nebo proužky, stačí na cedníku přelít horkou vodou z konvice. Pak se asi 20 minut dusí na másle. osolí, opepří. Zalije se jako výše, sýr netřeba. Pod cibuli se opět hodí slanina. Dá se dozdobit třeba půlkami rajčátek či kroužky červené cibule. Měla jsem trefně nafoceno, ale prostě jsem to nenašla.
Jednoduchostí i chutí překvapí bramborový kiš. Na těsto se rozloží slanina a cibule a na ni se navrství bramborové plátky. Nastrouhají se i se slupkou, ta se pečením ztratí. Používám V-krouhač čili mandolínu. Zaliji jako výše a navrch třeba ozdobím kousky papriky.
Výborné, i když trochu pracnější a časově náročnější je domácí listové těsto. Nepohrdnu ani kupovaným, zvlášť v situacích, kdy záda opravdu bolí, případně když peču na místě s nevybavenou kuchyní. Práce s vyváleným plátem je nejsnazší. Na listové nemusí být ta smetana, naopak dávám spíše sýr a rajčatovou omáčku nebo rajčata.
Nejnovější komentáře