Babas jsou malé briošky s nízkým obsahem vajec, nasáklé rumovým sirupem. Patří k oblíbeným dezertům ve Francii i Itálii. Příběh o jejich historii nás zavede na začátek 18. století. Tehdy prý polský král Stanislav přivezl z cesty alsaský kouglof či kugelhup (kynutá bábovka), který jaksi vyschl. Cukráře Nicolase Stohrera napadlo osvěžit ho postříkáním vínem Malaga a krémem – a vynalezl babu, prý podle Ali-baby, oblíbené královy četby, ale přece i u nás se bábovce říkalo baba. Podle jiné historky prý krále Stanislava naštvalo, že je dezert vyschlý, mrsknul s ním přes místnost a shodil při tom láhev vína přímo na něj 🙂
Později se pečivo polévalo rumem a podávalo se šlehačkou. Králův cukrář Stohrer následoval jeho dceru, která se provdala za Ludvíka XV., do Versailles a v roce 1730 si otevřel cukrárnu v Paříži. Rum babas se asi tak o sto let později dostaly do Itálie, kde si tento dezert přivlastnila Neapol.
Načetla jsem plno receptů, pečou se baby velké i malé, s různými příchutěmi i druhy alkoholu. Právě mini babas ve skle mě zaujaly nejvíce. Dají se uchovat dlouhou dobu a hodí se jako pozornost kamkoli nebo pro nečekanou návštěvu. Předpokladem bylo najít vhodné formičky na pečení, mohou být jakékoli tvary, třeba na medvědí pracky. Mám je v silikonové mini verzi, plechové mi už dávno zrezivěly. Ale podědila jsem malé košíčky. Muffinová forma na 24 kousků je taky dobrá.
Nejprve jsem připravila kynuté těsto. Je značně tekuté, to je ale správně. Množství mléka jsem si i tak upravila, v receptech se zásadně liší. Těsto vyjde tak na dva plechy (asi 30 formiček 3 cm velkých), naplní se jím cca 6 sklenic o obsahu 280 ml.
Do robota jsem dala 250 g hladké mouky, 1/2 lžičky soli, 50 g cukru, nadrobila 12 g droždí, rozklepla 2 vejce a vše zalila 100 ml vlažného mléka. Po asi desetiminutovém hnětení jsem přihodila kousky změklého másla (100 g) a zapracovala do hladka. Dala jsem na teplejší místo kynout, chce to tak něco přes půl hodiny. Nafouklé lepivé těsto jsem promíchala a lžící plnila formičky asi do 2/3. Ty plechové jsem ještě vymazala rozpuštěným tukem. Nechala jsem znovu kynout. Pekla jsem na 180 °C asi 15 minut, mají být spíš více pečené kvůli barvě. Jakmile formičky trochu schladly, vyklopila jsem je a naplnila druhou várku, tu už jsem znova kynout nedávala, vždyť už kynula při čekání v míse.
Mezitím byl čas na přípravu sirupu. 1 l vody jsem dala vařit s 450 g cukru, přidala jsem kůru a šťávu z citronu a pomeranče, kousek vanilky a kardamom, tady si můžete zaexperimentovat. Skořice se nedává, spíš zázvor. Chutnal mi sirup trochu nakyslý, ochucený kůrou. Vařila jsem ho asi 5 minut. Nakonec jsem přilila 400 ml rumu. Pravidlo zní: horké babas – studený sirup, studené babas – horký sirup. Sklenice jsem naplnila do cca 3/4, vyšlo mi to po 6 babas a k tomu dvě ty úplně malé. Rozdělila jsem na ně horký sirup a uzavřela. Překvapilo mě, že se babas nasákly poměrně rychle a opravdu dost se zvětšily. Nejspíš to budete muset taky vyzkoušet – ale žádné strachy. Ve zkušební várce jsem jich dala do sklenice až moc málo, tak jsem je doplnila. Stejně jsem radši všechny sklenice po vychladnutí krátce zasterilizovala, podle pokynů stačí přivést k varu a vařit 1 minutu. Mají se občas převrátit, aby babas nahoře nebyly suché. Podávají se samotné i se šlehačkou, trochou sirupu a taky s ovocem, častěji kandovaným. Údajně vydrží i rok, ale častěji se snědí velmi brzy. Potvrzuji – ještěže jsem měla jednu testovací skleničku 🙂
Nejnovější komentáře